Tarnikowanie zębów u Zena

Zen to koń, który znalazł wspaniały dom adopcyjny i ma zapewnioną doskonałą opiekę. W tą opiekę wchodzą również wizyty końskiego dentysty, który co jakiś czas powinien sprawdzać stan uzębienia. Konie rozcierają jedzenie w pysku, dlatego ich szczęki przylegają prawie gładko do siebie. Przez ruch na boki pokarm jest rozdrabniany. Problem polega na tym, że zęby leżące naprzeciwko siebie nie pokrywają się idealnie i w wyniku tego powstają ostre krawędzie. W późniejszym stadium ranią one policzki konia. Tworzą się także przerwy między zębami, które mogą doprowadzić do zakażeń i stanu zapalnego w pysku. Żeby tego uniknąć tarnikuje się specjalnym pilnikiem ostre krawędzie zębów. Ten zabieg, nazywany tarnikowaniem jest bezbolesny dla konia. Ale wiadomo, że nikt nie lubi chodzić do dentysty.

z tytułem „Pomoc dla Zena”

Pomoc dla Zena

Pomoc dla Zena