Chcecie dotknąć tych wspaniałych rogów? Zapraszamy w weekend do Benkowa.

Mamy tutaj kilku miłych przedstawicieli tego gatunku. Highland jest jedną z najstarszych ras bydła w historii nowożytnej. Pierwsze wzmianki o Highlandach można znaleźć w literaturze z XII wieku, natomiast ślady archeologiczne wskazują na ich obecność już w VI wieku. Pierwszy Związek Hodowców Szkockiego Bydła Górskiego powstał w 1884 roku. Highland występował licznie w północnej i zachodniej Szkocji, jego nazwa pochodzi od największego hrabstwa.  Pierwotnie wyróżniano dwie odmiany; mniejszą, o czarnym umaszczeniu pochodzącą z wysp Szkocji i większą, o czerwonej barwie sierści pochodzącej z gór. Z czasem różnice się zatarły poprzez krzyżowanie między odmianami.

Wzorzec rasy nie zmienił się od 1885 roku do dzisiaj. Szkockie bydło górskie posiada długą sierść o zróżnicowanym ubarwieniu- brązowym, żółtym, jasnobrązowym, ciemnobrązowym, czerwonym, czarnym, czerwonobrunatnym, ale zdarza się również umaszczenie białe lub szare. Cechą wyróżniającą sierść Highlandów jest dwuwarstwowa budowa chroniąca przed zimnem, wiatrem, śniegiem i deszczem. Warstwa zewnętrzna składa się z grubych, długich włosów, a wewnętrzna z włosów puchowych. Na małej głowie znajdują się długie rogi, rozłożone na boki (mogą mieć nawet 1,5 m rozpiętości) i grzywka sięgająca grzbietu białej śluzawicy nosa.

Przypominamy, że jesteśmy otwarci w sobotę i niedzielę w godzinach 10 – 16

z tytułem „Pomagam”