Światowy Dzień Zwierząt

Tuż przed napisaniem tego tekstu przeglądałam internet i serce zamarło, bo właśnie płonie Biebrzański Park Narodowy. Ile pożar obejmujący ok 10 ha zabierze ze sobą żyć? To jest niepoliczalne.

4 października, dziś, obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. 🐴🦌🐭🦋🐓🐍🦗🐞🐖🐕🐈‍⬛🐇

Chciałabym poświęcić kilka zdań z tej okazji Naturze, dzikiej przyrodzie, w końcu zwierzęta są jej częścią.

My, ludzie, jesteśmy jedynymi istotami na tej Planecie, które mają odpowiednie narzędzia i możliwości, aby zaopiekować się wszystkimi zwierzętami. Towarzyszy nam też paradoks, gdyż jesteśmy również jedynymi istotami na Ziemi, które gnębią, ranią i zabijają zwierzęta wszystkich gatunków na niewyobrażalną skalę. Niszcząc środowiska naturalne, łowiąc na hurtową skalę ryby, prowadząc przemysłowe rolnictwo i hodowle zwierząt na mięso, stopniowo przyspieszamy degradację życia nie tylko zwierząt, ale i naszego. W 1937 roku dzikie tereny zajmowały ok 66% powierzchni Ziemi. W 2020 roku ten obszar zmalał dwukrotnie. Obecnie dzikiej przyrody, a mowa tu również o rejonach morskich, pozostało ledwie 35%.

Jako jednostki świata nie zmienimy, wiemy o tym, możemy za to działać lokalnie choćby na rzecz zwierząt, które są od nas całkowicie zależne. Światowy Dzień Zwierząt i cały październik, który jest ogłoszony Miesiącem Dobroci dla Zwierząt to wspaniała okazja, aby zmieniać świat na lepsze dla tych, dla których mamy możliwość.

Wyściskajmy nasze psiaki, koty (ale tylko jeśli chcą, w końcu mowa o introwertykach), wycałujmy króliki, chomiki i papugi, posłuchajmy muzyki z rybkami. Może to idealny czas, żeby odwiedzić weterynarza na przegląd z naszymi pupilami? Co szczególnie w przypadku starszych zwierząt (powiedzmy 8 lat wzwyż) jest bardzo ważne.

Rozsypmy orzechy włoskie dla dzikich ptaków i pociesznych wiewiórek. W te słoneczne i nienaturalne dla tej pory roku, suche dni, wystawmy na parapety, balkony lub ogrody spodeczki i miski z wodą.  Przejdźmy się do lasu i pozbierajmy trochę śmieci, bo każdy gest ma znaczenie. A jeśli nie macie planów na weekend, to przyjedźcie do Benkowa w Nowej Studnicy i poznajcie historie podopiecznych Michała.

Przekażcie koniecznie swoim milusińskim najserdeczniejsze życzenia od nas z okazji ich święta. Parafrazując Lady Pank, bądźmy dobrzy dla zwierząt, one też kochać nas chcą. Miłości nigdy dość!

Dziękujemy za Waszą miłość 💗,

Weronika

Jeśli chcesz i możesz pomóc, prosimy o wpłaty
z tytułem „Wsparcie dla koni z rzeźni”
numer konta: 23102040270000110216926564

Fundacja BENEK, ul. Orzechowa 15, 63-004 Szewce

Jeśli mieszkasz poza granicami Polski i chcesz wpłacić darowiznę
na nasze konto: BPKOPLPWPL23102040270000110216926564

PAYPAL: fundacja.benek@op.pl

 
Za każdą pomoc – dziękujemy z całego serca.

Pomoc dla Benkowa

wybierz kwotę

lub

Jeśli podasz swój e-mail, poinformujemy Cię o naszych działaniach

Pomoc dla Benkowa