1 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wegan, ang. World Vegan Day – dla upamiętnienia powstania w 1944 roku pierwszej na świecie organizacji promującej weganizm – Vegan Society. Celem święta jest promowanie weganizmu, czyli wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego nie tylko ze swojej diety, ale i w ogóle z życia. Motywacją wegan jest „współczucie dla cierpiących oraz szacunek dla życia”.
Na całym świecie żyje 75 300 000 wegan. Zasad wegetarianizmu przestrzega 1 517 500 000 ludzi. Huffington Post prorokuje powszechny weganizm w Stanach Zjednoczonych do 2050 roku.
Weganizm to styl życia, którego jedną z cech jest stosowanie diety wegańskiej, czyli rezygnacja ze spożywania produktów, których wytwarzanie wiąże się z eksploatacją zwierząt, takich jak: mleko i nabiał, jajka oraz miód. Weganie nie stosują kosmetyków i nie kupują ubrań powstałych z odzwierzęcych surowców (skóry, futra, wełna, jedwab), nie biorą udziału w rozrywkach, w których wykorzystuje się zwierzęta (polowania, zoo, rodeo, cyrk, oceanarium). Bojkotują także wszelkie produkty testowane na zwierzętach.
Największa amerykańska organizacja skupiająca profesjonalnych dietetyków – Academy of Nutrition and Dietetics – wydała oświadczenie, że odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie, w tym wegańskie, są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe i mogą zapewniać korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób. Dobrze zaplanowane diety wegetariańskie są odpowiednie dla osób na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa, dojrzewania, jak również dla sportowców.