Lusia urodziła ślicznego i zdrowego maluszka

24.04.2023

Szanowni Państwo, było kiedyś takie stare polskie przysłowie – co rok prorok. My mamy teraz swoją wersję – co tydzień prorok. W zeszłym tygodniu bobaska urodziła Uszatka, a w teraz Lusia.  Maluszek jest śliczny i zdrowy. A Lusia jest wspaniałą mamą, od razu zajęła się źrebaczkiem. Życzmy zdrówka mamie i maluszkowi. Te dwie wspaniałe istoty żyją tylko i wyłącznie dzięki Waszej hojnej pomocy. Za co Wam bardzo dziękujemy.

Uratowana 16.04.2023

Lusia nie ma zupełnie nic. Tylko to imię teraz ma. Dostała ode mnie, by miała cokolwiek. By była czymś więcej niż wciąż żywym mięsem. Po za imieniem nie ma nawet kantara. Nie zna kowala, weterynarza ani ręki, która pogłaszcze. Wystraszona, boi się ludzi. Gdy podchodzę odsuwa najdalej jak może. Handlarz mówi, że spędzili ją luzem z samochodu, nie szło jej złapać. Ma się wyźrebić, ma iść na rzeź. Kupiona od hodowcy najgorszego z możliwych, takiego, który oszczędza na wszystkim. Kulawa od źrebaka, nie nauczona zupełnie nic, miała co rok dawać źrebaki. Świat ani ludzie nie mieli dla niej niczego więcej w ofercie. Na tym rodzeniu zleciało jej kilka lat, teraz gdy zmieniły się przepisy, a ceny wydania paszportu poszybowały w górę, hodowca uznał, że zysk będzie marny więc nie ma co trzymać. Sprzedał ją do handlarza. A że źrebna? No źrebna, więcej waży.

Handlarz mówi, że było słaba, wychudzona, tylko ten brzuch miała wielki. Ale on w tuczeniu koni jest specjalistą, szybko zaczęła się poprawiać. Trafiła do niego niedawno, ale nie wystają jej już kości ani kręgosłup. Zadowolony zaciera ręce, że zarobi. Po chwili dodaje, że nawet jak źrebak nie przeżyje to on i tak nie straci. Dobrze wie, że ciąże u zabiedzonych klaczy często kończą się tragicznie, a u niego nikt nocami nie będzie pilnował czy nic złego się nie dzieje.

nie mogłem jej tam zostawić. Bardzo Was proszę pomóżcie ją spłacić. Dziś do wieczora trzeba zebrać 1000 zł zadatku, pozostałe 3800 zł trzeba wpłacić mu za tydzień.

z tytułem „Ratuję Lusię”

Ratuję Lusię