WIATY DLA 70 OSIOŁKÓW

Nadal trwa zbiórka na budowę wiat na pastwiskach dla naszego stada długouchych milusińskich. Jeśli tylko macie chęć, możecie wesprzeć ten ważny dla ich bezpieczeństwa i zdrowia projekt.

27.05.2024

Szanowni Państwo,

zbliżamy się do zakończenia budowy ogrodzenia pastwiska, z którego będą korzystały uratowane przez Was osiołki i niebawem całe stado (liczące już ponad 60 zwierząt) ruszy na trawę. Ale to jeszcze kilka dni, więc dziś zapraszam Was na film z padoku. Z dużą grupą ośliczek oraz z Pawłem. Zobaczcie, jakie to są fantastyczne zwierzęta, jakie są ufne i miłe.

 

Osiołki są dużo mniej wojownicze od koni, jeśli chodzi o zachowania w stadzie. Bez problemu w kilka będą jadły z jednego paśnika z sianem, a nawet z jednego żłobu nie wszczynając burd i awantur. Konie są zdecydowanie bardziej dynamiczne i co rusz któryś próbuje przejąć panowanie nad światem, a już kwestie jedzenia mają najwyższy priorytet. Osiołki również mniej forsują ogrodzenie, a nawet już wyjdą to nie są tak szybkie jak konie i przeważnie da się z nimi szybko dojść do porozumienia i sprowadzić na ich wybieg.

A co do oślego uporu, to nie upór. To stres. Gdy osiołek się zdenerwuje albo wystraszy to staje. To nauczyciele łagodności, gdy nie ma pośpiechu, nerwów czy napięć, da się z nimi zrobić wszystko.

Dziękuję, że jesteście ❤️❤️❤️

Michał Bednarek

tel 506 349 596

Szanowni Państwo,
Jak wiecie od kilkunastu miesięcy trwają prace w przytulisku dla zwierząt w Nowej Studnicy. W miarę możliwości i środków powstają kolejne wybiegi, woliery, wiaty i kilometry ogrodzeń. Przyszliśmy do miejsca, gdzie poza kilkoma boksami dla koni nie było żadnej infrastruktury dla zwierząt, a dziś w Nowej Studnicy przebywa już kilkaset podopiecznych, każdy z nich ma swoje wygodne miejsce, odpowiednie dla gatunku. Dla większości z mieszkańców to pierwszy prawdziwy dom, a dla wielu też ostatni, więc staramy się, aby warunki, jakie mają, były możliwie najlepsze.

Niewątpliwym atutem tego miejsca jest duża ilość ziemi, jaką mamy do dyspozycji. Dzięki temu możemy wygradzać duże wybiegi oraz pastwiska. W tej chwili ruszyliśmy z grodzeniem 6ha łąki oraz lasu, które mają mieć do dyspozycji fundacyjne osiołki. Ze względu na bezpieczeństwo konieczne jest budowanie ogrodzeń stałych, co wiąże się z ogromnymi kosztami. Tych kosztów nie da się zredukować ani pominąć i jeśli blisko 70 osiołków, które mieszka w ośrodku ma mieć możliwość korzystania z pastwisk w tym sezonie, musimy je postawić.

Byliśmy na to przygotowani i od wielu miesięcy pomału kupowaliśmy materiał niezbędny do wykonania planu. Mamy materiał na ogrodzenie tego terenu, ale niestety wzrost cen sprawił, że zabrakło pieniędzy na wybudowanie wiat.
Osiołki są delikatniejsze od koni i gwarancją ich zdrowia jest zapewnienie im dobrego schronienia, z którego będą mogły korzystać w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Muszą mieć możliwość schowania się przed wiatrem czy deszczem, tym bardziej że większość z kłapouszków to zwierzęta starsze, schorowane, po przejściach. To zwierzęta, które nigdy nie miały nic i nic nie znaczyły. Ludzie traktowali je w najgorszy możliwy sposób, wykorzystując je często ponad ich siły. Trafiły do Benkowa dzięki Wam i teraz prosimy Was, abyście wspólnie z nami pomogli zapewnić im warunki, na jakie zasługują. Od ubiegłego roku dokładamy wszelkich starań, żeby cała ośla ekipa mogła iść na pastwiska. Wszystkie osiołki są odrobaczone, zaszczepione, regularnie odwiedza je kowal, a ogierki zostały wykastrowane. Każdy nowy szczęściarz, który trafi do Benkowa przechodzi kwarantannę i też jest przygotowywany, by dołączyć w tym sezonie do stada. Niestety nasze plany stanęły pod znakiem zapytania, bo nie ma wiat.

Koszt wybudowania 3 wiat, wraz z przystosowaniem terenu pod nie to 37500 zł. Tyle potrzeba by za kilka tygodni, gdy łąka zafaluje łanem soczystej trawy, wszystkie te osiołki mogły zacząć z niej korzystać.
Bardzo prosimy o wsparcie dla Uszatych.

Dziękuję za pomoc

Michał Bednarek
tel 506 349 596

Jeśli chcesz i możesz pomóc, prosimy o wpłaty
z tytułem „Wiaty dla osiołków”
numer konta: 
23102040270000110216926564

Fundacja BENEK, ul. Orzechowa 15, 63-004 Szewce

Jeśli mieszkasz poza granicami Polski i chcesz wpłacić darowiznę
na nasze konto: BPKOPLPWPL23102040270000110216926564 

Wiaty dla osiołków

wybierz kwotę

lub

Kup tapetę i wspomóż fundację
Wyślij SMS o treści POMAGAM
  • NA NUMER 7470 KOSZT 4,92 ZŁ
  • NA NUMER 7977 KOSZT 11,07 ZŁ
  • NA NUMER 91920 KOSZT 23,37 ZŁ

Bardzo DZIĘKUJEMY za każde wsparcie.

 

BENKOWO nie otrzymuje dotacji na prowadzenie ośrodka
dlatego bardzo potrzebujemy Twojego wsparcia aby dalej zapewniać

warsztaty terapii zajęciowej w szkołach i przedszkolach

schronienie, leczenie i wyżywienie zwierząt

hippoterapię i onoterapię dla potrzebujących dzieci

wyjazdy na interwencje i pomaganie innym

Wiaty dla osiołków