Franio ex Dyzio

Aktualizacja 31.10.2022
Były pytania o Frania więc o to i on. Dla tych, co u nas nowi, małe przypomnienie – to kucyk, który trafił do nas w sierpniu tego roku z rozległą raną nogi i narośniętym na niej dzikim mięsem.
Koń jest po zabiegu oczyszczenia rany i wycięcia tego, co narosło. Noga nadal jest w trakcie leczenia, a sama rana wymaga opatrunku, który ułatwia zabliźnianie i leczenie. Franio nie dość, że porósł już sierścią zimową to zgromadził nie lada zapasy tłuszczu. Tym samym przepowiadamy, że zima będzie długa i sroga 😉
Według lekarza leczenie idzie w dobrym kierunku, a koń czuje się dobrze, ma apetyt, jest też skory do zabawy. Gdy rana całkiem się zamknie, Frania będzie czekał jeszcze zabieg na staw kolanowy. Wtedy wróci mu pełna sprawność i będzie mógł się rozglądać za najlepszym domem.
Jeszcze raz bardzo Wam dziękujemy za ocalenie tego małego konika. ❤️❤️❤️

Aktualizacja 19.08.2022
Wiele osób pyta o Frania ex Dyzia, kucyka, który trafił pod naszą opiekę z dużą raną na nodze i narośniętym dzikim mięsem oraz problemy ze stawem kolanowym w drugiej, zadniej nodze. Kucyk jest po zabiegu wycięcia nadmiaru tkanki, został on wykonany w znieczuleniu, na stojąco. Rana została oczyszczona, jest założony (i zmieniany) opatrunek, koń jest pod stałą kontrolą lekarza weterynarii i mamy nadzieję, że za kilka tygodni po ranie zostanie tylko ślad w postaci blizny. Gdy ta noga się wygoi, lekarz naprawi drugą franiową nogę i jeśli operacja odbędzie się bez niespodzianek, konik będzie zupełnie zdrowym zwierzakiem. Będzie mógł szukać dobrego domu.

Kuce nie kosztują wiele, a w przypadku leczenia rachunek szybko może przewyższyć wartość rzeźną zwierzęcia. Takie kucyki jak Franio, wyhodowane tylko po to, by iść na sprzedaż, jeśli okazują się chore czy dojdzie do wypadku, bardzo często jadą właśnie na ubój. Zwłaszcza ogierki bez pochodzenia, bez efektownej maści (które są mniej chętnie kupowane do ogródka czy jako maskotka dla dzieci niż klaczki) rzadko kiedy otrzymują szansę na leczenie.
Franiowi bardzo się poszczęściło. Gdyby nie Wy, nikt inny nie zaoferowałby mu pomocy. Uratowaliście mu życie, daliście szansę na zdrowie. Dziękujemy.

Zdjęcia są małe, bo widać ranę. Ostrożnie z powiększaniem.

Aktualizacja 15.08.2022 Szanowni Państwo,

zapraszamy na film z kolejnym uratowanym dzięki Wam konikiem. Tym razem poszczęściło się kucykowi, którego handlarz nazywał Dyzio, a który u nas, na nową drogę życia, otrzymał nowe imię – Franio. Bardzo Wam dziękujemy za ratunek dla niego.
Franio ma dużą ranę na prawej zadniej nodze z tzw. dzikim mięsem. Weterynarz przeprowadzi zabieg usunięcia i oczyszczenia rany, mamy nadzieję, że szybko uda się to wygoić, choć zapewne blizna pozostanie już na zawsze. Niestety to nie jest jedyny problem tego kucyka. Jego staw kolanowy w lewej nodze nie działa prawidłowo, a co za tym idzie, tu również będzie konieczny zabieg, ale zostanie on wykonany dopiero po wygojeniu rany.

Franio ex Dyzio to młody ogierek o bardzo miłym usposobieniu. Jest urodziwy, kontaktowy i delikatny. Mamy nadzieję, że po zakończeniu leczenia maluszek będzie mógł spokojnie żyć w Benkowie, a kto wie może i znajdzie wspaniały adopcyjny, w którym już do końca życia będzie wiódł dobre, beztroskie życie.

Serdecznie dziękujemy za pomoc dla Frania. To dzięki Wam, zamiast skończyć życie w ubojni, przyjechał do nas i ma zapewnione leczenie oraz troskliwą opiekę. Dziękujemy po stokroć.

Nadal można Frania wspierać. Koń wymaga kilkutygodniowego leczenia i regularnych odwiedzin weterynarza. Przydałaby mu się również witaminy dla młodych, rosnących koni. Za każde wsparcie będziemy bardzo wdzięczni.

z tytułem „Pomoc dla Frania”

Pomoc dla Frania

Uratowany 12.08.2022

Powierzchownie miły handlarz otwiera wrota do obory. Stęchły obornik przylepia się do butów, wgryza w nozdrza, łzawi oczy. Wystraszone dziennym światłem tłuste szczury, chyłkiem uciekają po kątach. Czarne jak dwa węgielki oczy wpatrują się we mnie przez moment. Ogon zamiata, zakrywając chorą nogę. W pierwszej chwili myślę, że to przypadek, ale ten mały konik cały czas chowa ranę. Jakby się wstydził tego, jak wygląda, a może się boi, że gdy spojrzę, to będzie bardziej boleć?

Handlarz mówi, że ma na imię Dyzio i że kupił go od kolegi. Rana jest od rzeźnickiego sznurka, w który kucyk się zaplątał. Weterynarz był, opatrzył, leki podał, ale po jakimś czasie narosło dzikie mięso. Tego już nikt nie chciał leczyć, tym bardziej że okazało się, że mały Dyzio ma zadzierzgnięcie rzepki kolanowej, a zabieg na to kosztuje niemal tyle, co rzeźnia da za Dyzia.

Wyrok śmierci zapadł wraz z diagnozą lekarza. Rachunek prosty, lepiej zabić niż leczyć. Choć byś nie wiem, jak rżał, walił nóżką, szarpał zardzewiałym łańcuchem. Nie będzie Dyziu ułaskawiania.

Dyzio to końskie dziecko ma niewiele ponad rok i pójdzie na rzeź, bo nikt nie pokochał go na tyle, by go leczyć i nie kalkulować. Mamy jedną szansę, by go uratować.

Jego życie i transport do naszego ośrodka to koszt 3000 zł. Jeśli do wtorku wpłacimy 1200 zł zadatku, dostaniemy dodatkowy czas na spłatę reszty. Jeśli się nie uda, w środę Dyzio przekroczy bramę ubojni.
Szanowni Państwo, prosimy z całego serca o pomoc. Zrobimy co w naszej mocy, by go wyleczyć i znaleźć mu dobry dom, ale potrzebujemy Was, by go wyrwać śmierci.

Pomoc dla Frania