Wybieraj świadomie.
Odwiedzając swoich bliskich zmarłych na cmentarzach pamiętajcie także o naszej planecie. W polskiej tradycji zakorzeniony jest przepych w upamiętnianiu zmarłych. Polacy kupują co roku 300 milionów zniczy – najwięcej w Europie. Jednak wszystko to, co trafi na cmentarz 1 listopada, już kilka dni później stanie się odpadem. Zapalenie znicza jest symbolem – zachowaj umiar w ich liczbie ze względu na ilość śmieci ale także ze względu na smog, który tworzą tysiące palących się zniczy.
Kupuj świadomie. Plastikowe osłonki będą się rozkładać przez tysiące lat, zaś szklane z reguły nie nadają się do recyclingu. Ważny jest także rodzaj paliwa w zniczu – najlepsze są naturalne woski – sojowy lub pszczeli, które zresztą palą się najdłużej. Najbardziej szkodliwe jest paliwo parafinowe, gdyż jako pochodna ropy naftowej podczas spalania wytwarza szkodliwe węglowodory.
Warto pomyśleć także o dekoracjach na grób – najbardziej eko będzie przystrojenie grobu żywymi kwiatami lub bukietami z suszonych kwiatów. Wiązanki ze sztucznych kwiatów i tak wylądują na śmietniku i będą rozkładały się latami.