Cudak nie miał szans na ratunek, a jednak! Dokonaliście cudu! Dziękujemy!

13.11.2023

Szanowni Państwo, kolejne dobre wieści specjalnie dla Was. Jak pisaliśmy wcześniej, Cudak dzięki Wam żyje i jest już w nowej stajni. Transport zniósł dobrze, choć była to dla niego duża nowość. Aktualnie przebywa na kwarantannie i pod opieką lekarza weterynarii, oswaja się z nową sytuacją i z nowym miejscem. Za kilka dni, jeśli nie będzie przeciwwskazań, dołączy do stada koni i będzie już w pełni mógł korzystać z życia.
Bardzo dziękujemy za pomoc dla Cudaka, żyje, choć do samego końca nie było pewności, że uda mu się pomóc. Dziękuję!

Michał Bednarek
tel 506 349 596

Jeśli chcesz i możesz pomóc, prosimy o wpłaty
z tytułem „Wsparcie dla koni
numer konta: 
23102040270000110216926564

Fundacja BENEK, ul. Orzechowa 15, 63-004 Szewce

Jeśli mieszkasz poza granicami Polski i chcesz wpłacić darowiznę
na nasze konto: BPKOPLPWPL23102040270000110216926564 

Wsparcie dla Cudaka

wybierz kwotę

lub

Jeśli podasz swój e-mail, poinformujemy Cię o ich dalszych losach

Kup tapetę i wspomóż fundację
Wyślij SMS o treści POMAGAM
  • NA NUMER 7420 KOSZT 4,92 ZŁ
  • NA NUMER 7977 KOSZT 11,07 ZŁ
  • NA NUMER 91920 KOSZT 23,37 ZŁ

Uratowany 08.11.2023

Szanowni Państwo,
Oto Cudak, dzieciak jeszcze. Ma niewiele ponad dwa lata. To koń, który jest silny, ciężki i młody. Wydawałoby się, że ma wszystkie atrybuty, by znaleźć nowych właścicieli. Nic bardziej mylnego, bo dla zimnokrwistego konia, który nie ma dobrego pochodzenia i eksterieru, który jest ciężki i młody równa się wyrok śmierci.

Cudak to duży dzieciak. Takich koni się nie kupuje by żyły, bo nie ma co z nimi robić.

Grube końskie dzieci najczęściej idą na rzeź. Po to się rodzą. Po to dostają jeść. Nie ma dla nich litości, przyszłości ani miejsca w drogich stajniach i sercach ludzi. Za grube i zbyt ciężkie, by się nimi pochwalić, zbyt powolne, by wygrać jakiekolwiek zawody. Dla cudaków są tylko wrzynające się w skórę sznury, ciemne komórki, tuczarnie. Na takie konie jak on, nikt nie mówi inaczej jak towar i w chwili, gdy osiągną pożądaną wagę, tracą prawo do życia. Wyrok jest zawsze ten sam. Rzeźnia.

Gdy przyjechałem, Cudak stał na dworze uwiązany do rury. Choć nie rozumiał co się dzieje to doskonale czuł, że w tym strasznym miejscu nie spotka go nic dobrego. A może jednak rozumiał wszystko i dlatego rżał co chwila i zdenerwowany walił kopytami o beton? Grube nogi, wielkie ciało, a w oczach dziecięcy strach. Trząsł się przerażony ludźmi i światem.

Bał się tego, że jest na dworze, że jest jasno. Że kropi deszcz, że wiatr dmucha. Przerażała go kałuża, samochody, odgłosy własnych kopyt. A najbardziej na świecie przerażał go długi bat stojący przy drzwiach. Szarpał się, ale wcale nie chciał uciekać, chciał się schować w oborze. Tam ciemno, śmierdzi gnojem, ale Cudak tylko takie życie zna. Nie zna głaskania, nie umie chodzić za człowiekiem na uwiązie, nie wie jak smakuje kostka cukru. Nie umie nic, bo nigdy nie był w oczach ludzi niczym innym, niż tylko towarem. Jeszcze żywym mięsem.

Szanowni Państwo, nie wiem co napisać i jak prosić o pomoc dla Cudaka. Dla wielkiego dzieciaka, który zostanie zagoniony na rzeźnicki trap i pojedzie na ubój, jeśli nie zrobimy niczego. Nie wiem, czy kogokolwiek zdołam przekonać, by stanął po jego stronie, dał mu szansę. Takich cudaków nikt nie chce, jakby nie zasługiwały na życie, a przecież zasługują na wszystko, co najlepsze. Nie zostawiajmy go, proszę.

By uratować i opłacić transport dzieciaka – Cudaka potrzeba 11000 zł. Jeśli mamy mieć choć cień szansy na pomoc, w piątek trzeba wpłacić 3000 zł zaliczki.
Bardzo proszę o pomoc dla niego. Ja wiem, że nie uratujemy wszystkich zimnokrwistych źrebaków skazanych na rzeź, ale bardzo Was proszę, uratujmy choć tego jednego.
 

Bardzo DZIĘKUJEMY za każde wsparcie.

 

BENKOWO nie otrzymuje dotacji na prowadzenie ośrodka
dlatego bardzo potrzebujemy Twojego wsparcia aby dalej zapewniać

warsztaty terapii zajęciowej w szkołach i przedszkolach

schronienie, leczenie i wyżywienie zwierząt

hippoterapię i onoterapię dla potrzebujących dzieci

wyjazdy na interwencje i pomaganie innym

Wsparcie dla Cudaka