Dziś Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych

4 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy zwierząt, które straciły dom lub nigdy go nie miały.

Jak walczyć z bezdomnością i jak pomóc bezdomnym zwierzętom?
  • – przede wszystkim zabezpiecz swojego zwierzaka przed bezdomnością – miej go cały czas pod kontrolą, zapnij mu adresatkę, zachipuj i zarejestruj chip w bazie danych. W razie zaginięcia adresatka i chip umożliwią odnalezienie właściciela.
  • – nie bądź obojętny na bezdomne zwierzęta – jeśli wiesz, gdzie bytują wolnożyjące koty – systematycznie je dokarmiaj, otwórz okienko w piwnicy by mogły się ogrzać, jeśli możesz – postaw im budki gdzie znajdą schronienie. Nie niszcz takich budowli! Jeśli widzisz bezdomnego psa – reaguj! nakarm, jeśli możesz – złap i zabezpiecz, sprawdź czy ma adresówkę lub chipa. Spróbuj odnaleźć jego właściciela. Jeśli pies nie daje się złapać zgłoś go do odpowiednich służb – straży miejskiej, gminy, fundacji, schroniska. Jeśli widzisz zwierzę po wypadku zgłoś to straży miejskiej lub policji.
  • – sterylizacja – im mniej rodzi się szczeniaków i kociaków tym mniej potem zwierząt błąka się po ulicach lub przesiaduje w przepełnionych schroniskach
  • – nie kupuj, adoptuj – jeśli jesteś gotowy na przyjęcie zwierzęcia pod swój dach i spędzenie z nim reszty życia – adoptuj bezdomniaka ze schroniska
  • – zostań domem tymczasowym – możesz wziąć pod czasową opiekę bezdomne zwierzę, pomóc w jego ewentualnym leczeniu i rehabilitacji lub socjalizacji jednocześnie szukając mu domu stałego. Dom tymczasowy pozwala lepiej poznać zwierzę, dzięki czemu możliwe jest lepsze określenie jego charakteru i lepsze dobranie domu adopcyjnego. W ten sposób możesz pomóc kolejno więcej niż jednemu zwierzęciu
  • – promuj akcje adopcyjne
  • – zostań wolontariuszem w schronisku czy fundacji zajmującej się bezdomnymi zwierzętami
  • – wspieraj schroniska i fundacje finansowo lub rzeczowo
  • – zostań wirtualnym opiekunem – jeśli nie możesz faktycznie adoptować zwierzaka, zostań jego opiekunem wirtualnym – wystarczy zadeklarować comiesięczną wpłatę określonej kwoty na jego rzecz
  • – udostępnij to by inni też dowiedzieli się jak mogą pomóc
Azyl dla żubrów Szewce to dom dla żubrów, które nie mogą funkcjonować na wolności. Wspomóż nasze działania!