10 października Światowym Dniem Drzewa

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Drzewa 🌳🌲🌴

Święto ma swój początek w 1872 roku, jego inicjatorem był ówczesny gubernator stanu Nebraska, znawcy i wielki miłośnik przyrody. Zwrócił się wówczas do rodaków o sadzenie drzew 10 kwietnia. Data była umowna i teraz to właśnie 10 października obchodzimy Dzień Drzewa.

Drzewa to jedne z najbardziej potrzebnych nam, użytkownikom tlenu, organizmy na naszej planecie. Są też odpowiedzią na nasze ciągle narastające problemy z suszami. Nie muszą wykonywać Tańca Deszczu, żeby go sprowadzić🌧. Wieloletnie badania wskazują na to, że deszcze lubią zalesione tereny ze względu na ich topografię. Chmury deszczowe chętniej gromadzą się nad lasami niż nad gruntami rolnymi. Szacuje się, że zwiększenie zalesienia na terenie Europy o 20% suma opadów zwiększyłaby się aż o 7,6% 😮.

Drzewa są też bardzo rodzinne i towarzyskie – odkryto, że komunikują się między sobą, wykorzystując do tego ukryte pod ziemią grzybnie 🍄, oraz swoje systemy korzeniowe. Rośliny te tworzą rodziny, zaobserwowano, iż poprzez sygnały chemiczne, elektryczne i optyczne opiekują się sobą wzajemnie. A dzięki mikoryzie (czyli symbiozie z grzybnią), mogą sobie przekazywać nawet składniki odżywcze. To niesamowite!

Szanujmy te majestatyczne rośliny i doceńmy ich kluczową rolę w walce z globalnym ociepleniem.

z tytułem „Wsparcie dla koni z rzeźni”